Czas do przedszkola …

 

 

Posłanie dziecka po raz pierwszy do przedszkola to wielkie przeżycie dla całej rodziny. Wiek przedszkolny to przecież czas nawiązywania pierwszych kontaktów społecznych, zdobywania nowych doświadczeń i samodzielności, zabaw w grupie czy pierwszych wycieczek. To także okres osiągania kolejnego stadium dojrzałości fizycznej i intelektualnej oraz budowanie podstawowych cech osobowości. Dlatego, aby zminimalizować stres związany z pójściem do przedszkola warto już wcześniej przygotowywać dziecko do roli przedszkolaka.

 

Czy to naturalne, że dzieci płaczą gdy idą po raz pierwszy do przedszkola?

 

Pierwsze dni w przedszkolu to trudny okres dla dzieci, rodziców, a także nauczycieli. Pójście do przedszkola jest poważną zmianą w życiu dziecka. Naturalnym uczuciem staje się lęk, który przeżywa oraz utrata bezpieczeństwa związana ze zmianą otoczenia. Zatem jest to naturalne, że spora część dzieci płacze, jedne już przy pożegnaniu, niektóre trochę później. Dotyczy to także tych dzieci, które wyrażają chęć chodzenia do przedszkola.

Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali. Jedno dziecko po tygodniu ma najgorsze ze sobą, inne swój trudny czas zaczyna dopiero po miesiącu i to jest normalne. Niektóre dzieci nie mają żadnych problemów adaptacyjnych.

 

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

 

Przygotowując swoje dziecko do roli przedszkolaka trzeba mu dokładnie opowiedzieć o przedszkolu, że to takie miejsce, gdzie jest dużo dzieci, dużo zabawek, gdzie można się fajnie bawić.

 

Już teraz zachęcaj i motywuj dziecko do:

 

 • samodzielnego mycia rączek,
 • korzystania z sedesu i używania papieru toaletowego, nie używamy pampersów

 (panie będą pomagać)

 • podejmowania przez dziecko prób samodzielnego zjadania posiłków, picia z kubeczka (panie pomogą)
 • chodzenia jak najwięcej i nie używania wózka.
 • samodzielnego ubierania się, zakładania tego, co potrafi, (panie pomogą)
 • sygnalizowania swoich potrzeb

 

W naszym przedszkolu bardzo dużo uwagi poświęcamy prawidłowemu  odżywianiu. Dla rozwoju narządów mowy szalenie istotną jest umiejętność gryzienia pokarmów różnej konsystencji – mięsa, jarzyn, owoców, pieczywa. Z tychże powodów posiłki nie są miksowane.

 

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

 

 • Prowadząc dziecko do przedszkola, warto je wspierać i dodawać pewności siebie. Powiedz, jak jesteś dumny ze swojego przedszkolaczka, warto dodać: „Na pewno sobie poradzisz, nawet jeśli na początku będzie trochę smutno” – takie zdanie przygotuje malucha na to, że nieprzyjemne uczucia są czymś naturalnym i przemijającym.
 • Pozwól dziecku zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę do przedszkola – da mu ona większe poczucie bezpieczeństwa (jeśli pozwolą na to wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, na dzień dzisiejszy dzieci nie mogą przynosić żadnych przedmiotów z domu).
 • Nie zabieraj dziecka do domu kiedy rano płacze przy rozstaniu w przedszkolu – jeśli zrobisz to choć raz dziecko będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Istotna jest konsekwencja w postępowaniu.
 • Zadbaj, by poranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu, ale nie przedłużaj go w nieskończoność. Żegnając się z przedszkolakiem, musisz być przekonany, że nie stanie mu się żadna krzywda, nie możesz być roztrzęsiony i ukradkiem wycierać łez. To bardzo ważne, bo niepokój dorosłego udziela się dziecku i budzi w nim lęk, co naprawdę go czeka w obcym miejscu.
 • Nie wymykaj się w tajemnicy przed dzieckiem! Nie zaglądaj po pożegnaniu do sali sprawdzić, czy dziecko się bawi! Jeśli to zauważy, może resztę dnia spędzić przy drzwiach (”bo jeśli mama raz zajrzała może zajrzy jeszcze raz”)
 • Zapewnij dziecko, że po nie przyjdziesz i wytłumacz kiedy. Nie mów jednak: „Przyjdę o drugiej”, bo dla dziecka to nic nie znaczy, lepiej powiedz: „Przyjdę po obiedzie” i koniecznie dotrzymaj słowa.
 • Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem. To napawa optymizmem i daje poczucie bezpieczeństwa, że wszystko jest w porządku.
 • Traktujmy pobyt w przedszkolu, jako rzecz naturalną – powiedzmy mu, że wszyscy ludzie się trochę denerwują i boją jeśli coś robią pierwszy raz.
 • Nie obiecuj: ,,Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Kiedy będziesz odbierać dziecko możesz dać mu maleńki prezent- niespodziankę, ale nie może to być forma przekupywania.
 • Nie pytaj dziecka ,,czy płakało” – to tylko przypomina przykre momenty. Lepiej zapytać czy cos mu się podobało, albo z kim i w co się bawił.
 • Nie wypytuj dziecka o szczegóły związane z pobytem w ciągu dnia w przedszkolu, poczekaj, aż samo nabierze ochoty, aby ci o wszystkim opowiedzieć.
 • Jeżeli możesz , w pierwszych dniach odbieraj dziecko przed leżakowaniem, – sen kojarzy mu się z nocą.
 • Jeśli chodzi o posiłki, to nie decyduj za dziecko – ustal z nauczycielką, że dziecko nie musi jeść czego nie lubi, ale poprzez zachęcanie i w towarzystwie innych dzieci może będzie miało ochotę spróbować.
 • Starajmy się dziecko regularnie przyprowadzać do przedszkola.
 • Do przedszkola przyprowadzamy dzieci zdrowe.

 

 

Drodzy Rodzice pamiętajcie, że nawet jeśli znajdziecie idealne przedszkole i dobrze

przygotujecie swoje dzieci, to i tak Wasze dziecko ma prawo wyrażać sprzeciw i

niezadowolenie,  w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptowało.

 

PRZEDSZKOLE NIE JEST NICZYM STRASZNYM.

 ZANIM BĘDZIEMY PRZEKONYWAĆ O TYM

DZIECKO, MUSIMY PRZEKONAĆ SAMYCH SIEBIE.

MY DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ, BY PAŃSTWA DZIECKO CZUŁO SĘ BEZPIECZNE

 

Jeśli przetrwacie okres  adaptacji, dalej będzie już „z górki” i tylko patrzeć jak Twoje dziecko z przejęciem opowie Ci o swoich przyjaźniach, z dumą pokaże pierwsze rysunki, zdjęcia z balu, a Tobie zakręci się ze wzruszenia łza w oku.

 

POWODZENIA